Światowy Dzień Cukrzycy

Categories: | Author: Violetta Lebda | Posted: 2019-11-17 | Views: 428

14 listopada po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Cukrzycy.

Został on ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną. Tego dnia przypada również rocznica urodzin odkrywcy insuliny – Fredericka Bantinga. Dzień ten ma zwrócić uwagę na globalny wymiar cukrzycy, zwiększyć świadomość społeczną na temat tej choroby i promować właściwe działania profilaktyczne. Na korytarzu szkolnym przygotowano gazetki zawierające podstawowe informacje na temat zapobiegania cukrzycy i promujące zdrowy tryb życia.  Dzieci mogły dokładnie obejrzeć glukometr, a chętni zbadać poziom cukru. Uczniowie obejrzeli  filmy opowiadające o tym, jaką chorobą jest cukrzyca, jak sobie z nią radzić oraz jak można pomóc dzieciom chorującym na nią.  W klasach młodszych dzieci zapoznały się z objawami hiper- i hipoglikemii, wiedzą jak reagować w sytuacji zagrożenia życia.  Posiadają również podstawową wiedzę na temat właściwego trybu życia, odżywiania się i życia z cukrzycą. Przeprowadzono również ćwiczenia w układaniu nieprzytomnego w pozycji bezpiecznej. Przed świetlicą pojawiło się drzewko z jeżami-symbolami wsparcia dla cukrzyków, którzy często muszą się kłuć. Ten dzień był dla nas wszystkich niezwykle ważny. Uświadomił nam, na czym polega cukrzyca i jak wygląda codzienne życie diabetyków. NASZ SŁODKI PRZYJACIELU PAMIĘTAJ, NIE JESTEŚ SAM  I ZAWSZE MOŻESZ NA NAS LICZYĆ !

autor" Iwona Kasperek