Projekt edukacyjny „Czyste powietrze = Twoje zdrowie”

Categories: | Author: Violetta Lebda | Posted: 2020-07-05 | Views: 537

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7, Szkoły Kwitnącej Myśli razem z dziećmi z pracowni plastycznej „Dzika Śliwka” realizują edukacyjny projekt ekologiczny „Czyste powietrze = Twoje zdrowie”.

Zadania realizowane są w ramach Konkursu Mikrodotacji Wielkopolska Wiara 2020. Patronem projektu jest Stowarzyszenie „Czas dla dzieci”. Projekt realizowany jest pod kierunkiem Pauliny Dobrzyńskiej, Mileny Janiak, Moniki Jaskuły, Katarzyny Lisiak, Magdaleny Przegoń. I część projektu rozpoczęła się od warsztatów „Smog i jego konsekwencje”. Zastanowiliśmy się, jaki jest stan powietrza w naszym mieście - czy wokół siebie możemy zaobserwować dużo dymu z kominów, co dzieje się z dymem, gdzie odlatuje, jak dym pozostaje nisko przy ziemi, to co się dzieje,  jak dym wpływa na nasze zdrowie? Uczniowie dowiedzieli się czym jest smog, co nas truje (czym oddychamy paląc śmieci), jak bardzo szkodliwy jest on dla naszego zdrowia. Wspólnie wypracowaliśmy przykłady „dobrych praktyk” – działań, które poprawiają stan powietrza. Ważne jest uświadomienie, że niemal każdy z nas może mieć wpływ na zmniejszenie zjawiska smogu. Przygotowaliśmy prace w formie kolorowych plakatów,  zwracając uwagę na stan powietrza w naszym mieście oraz promując postawy proekologiczne, przede wszystkim działania mające na celu ochronę powietrza. Prace te zostaną rozwieszone w różnych punktach miasta. Przygotowaliśmy także ulotki dla dorosłych i zakładki do książki dla dzieci. W drugiej części projektu dzieci uczestniczyły w warsztatach, których celem było kształtowanie postaw proekologicznych poprzez działania artystyczne. Tematem było przygotowanie kolorowych, atrakcyjnych napisów na drewnianych tabliczkach, mówiących o niezwykle ważnej roli drzew w naszym życiu. Co mogłoby powiedzieć nam drzewo? Dlaczego należy im ochrona? Wpływ drzew na zatrzymanie zmian klimatycznych na Ziemi.Tabliczki te zostały zawieszone na drzewach na Rynku naszego miasta oraz w Parku Miejskim podczas spaceru po mieście 29.06.2020. Głównym działaniem zaplanowanym na tym spacerze były mini wykłady o drzewach pani Martyny Psikus, która jest biologiem i znawcą roślin. Informacje przez nią przekazywane miały z jednej strony charakter naukowy – mówiła o gatunkach różnych drzew, przy których robiliśmy przystanki. Z drugiej strony przekazywała nam rozmaite ciekawostki związane z tym, jak dobroczynne działanie mają drzewa na nasze zdrowie, życie i środowisko. Dowiedzieliśmy się, ile drzewa produkują tlenu, ile pochłaniają  dwutlenku węgla, jak dobrze radzą sobie z zapyleniem w powietrzu, jak bardzo wpływają na zwiększenie wilgotności powietrza i gleby oraz na obniżenie temperatury.

Pomimo padającego bez przerwy deszczu spotkanie było udane. Wszyscy uczestnicy

rozeszli się do domów wzbogaceni o dużą porcję cennej wiedzy na temat drzew.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie.