DIGITAL YOUTH FORUM

Categories: | Author: Ewa Bartczak | Posted: 2020-12-11 | Views: 192

Udział klasy 7B w Ogólnopolskim Forum Młodzieży

W dniu 11 grudnia klasa 7B wraz z wychowawcą uczestniczyła w wydarzeniu on-line  Digital Youth Forum nadawanym z multimedialnego studia filmowego. To wyjątkowa, coroczna  inicjatywa dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, poświęcona edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i   pozytywnego korzystania z Internetu i nowych technologii. 

 

DYF organizowane było przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wraz z partnerami już po raz piąty. Formuła wydarzenia była zbliżona do znanego na całym świecie formatu TEDex – na scenie wystąpiły osoby młode, których aktywność w obszarze nowych technologii i bezpieczeństwa online może być inspiracją i przykładem dla rówieśników oraz dorośli eksperci, których doświadczenia i przebieg kariery zawodowej mogą być dla odbiorców motywacją do działania.

Tematy tegorocznych wystąpień to m.in. młodzieżowy aktywizm online, problem fake newsów, ochrona środowiska, dbałość o swój dobrostan psychiczny w wymagających czasach pandemii, przeciwdziałanie hejtowi. Na scenie wystąpiło dziewięciu prelegentów, wśród nich Maciej Budzich – autor bloga o mediach, marketingu i reklamie – mediafun.pl, Angelika Friedrich  zaangażowana w inicjatywę „Nastoletni Azyl”, Jarek Brodecki – młody entuzjasta nauki i ochrony przyrody, Jan Modrzyński – student Swansea University, miłośnik debat i przemówień publicznych, Przemysław Staroń – psycholog i kulturoznawca, Nauczyciel Roku 2018. Wydarzenie poprowadziła Justyna Suchecka – dziennikarka, autorka książki „Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”.

Bardzo cenne były rozmowy z uczniami na  koniec forum, gdzie każdy mógł podzielić się swoimi odczuciami, refleksjami  odnieść się do tego, co było istotnym celem forum młodzieży. Udział w forum to nie tylko samo uczestnictwo w wydarzeniu wysokiej jakości ale wspaniała lekcja tolerancji, wiedzy o społeczeństwie, przyrody, geografii i informatyki.

A jak forum oceniają jego uczestnicy- uczniowie klasy 7B, o tym pisze jedna z uczennic Kinga Jurczak, której bardzo dziękujemy za wspaniałe podsumowane.  

 

”Moim zdaniem warto było dzisiaj uczestniczyć w Digital Youth Forum ponieważ mogliśmy się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, które w życiu codziennym nie są przez nas zauważane.
 Na przykład temat suszy w Polsce był tematem, który nie wydawał się wcześniej takim problemem dla naszej planety. Nie wiem jak inni, ale ja nie wiedziałam, że susza w naszym kraju jest tak rozległa. Nie wiedziałam również, że przez ocieplenie klimatu Europa jest zagrożona różnymi chorobami tropikalnymi oraz głodem. Susze utrudniają hodowanie i zbieranie owoców, warzyw, roślin itp.
 Bardzo ciekawy był wykład rodziny polsko-nigeryjskiej prowadzącej fundacje Porta. Opowiadali oni o rasizmie, o tolerancji, o tym z jakimi nieprzyjemnościami spotkali się przez swój kolor skóry. W szkole dzieci na początku były wyśmiewane i przezywane od np. czarnuchów, a w życiu codziennym nie tylko dzieci spotykały/spotykają się z takimi wyzwiskami. Ludzie są do takich osób negatywnie nastawieni, nie znając tych ludzi i nie wiedząc jacy oni są. Tata tej rodziny opowiadał, że podczas jednego z protestów, w którym uczestniczyli pewien pan podszedł do niego i powiedział, że ma rozmawiać po polsku, bo jest w Polsce (rozmawiał wtedy z kolegą po angielsku bo jego kolega nie umie mówić właśnie po polsku).Wniosek z tego jest taki, że ludzie często myślą, że osoby z innym kolorem skóry  są gorsze i dziwne oraz, że nie można z nimi normalnie porozmawiać.
 Była mowa o tym co się dzieje teraz w Polsce, że ludzie przez to, że mają różne poglądy nie szanują siebie nawzajem.
 Bardzo podobał mi się wykład pana Pawła Panawy, który opowiadał o Instagramie, jak robić ładne i efektowne, a zarazem bardzo proste w zrobieniu relacje.
   Moim zdaniem takim najbardziej dającym do myślenia wykładem był wykład pana Przemysława Staronia, który opowiadał o akceptacji. Mówił on o tym, że powinniśmy zaakceptować kogoś takim jakim jest bez względu na kolor skóry, orientację czy poglądy. Ważne jest to, jaki ten człowiek jest z charakteru, np. czy jest zabawny, jak się z nim rozmawia, czy mamy z nim te same zainteresowania itp. Nie musimy się ze wszystkimi zgadzać żeby móc się z kimś zaprzyjaźnić/zakolegować.
 Wszystkie wykłady były bardzo ciekawe, ale te cztery najbardziej mnie zainteresowały i zapadły mi w pamięć ponieważ były dające do myślenia oraz zastanowienia się nad swoim postępowaniem.
Dziękuje Pani Ewo, że dała nam pani możliwość uczestniczenia w tak ciekawym wydarzeniu nawet w tych czasach gzie wszystko odbywa się online”.

 GALERIA ZDJĘĆ-