Klaudia, Amelia, Mieszko i Magdalena laureatami Wojewódzkiego Turnieju Białych Piór

Categories: | Author: Violetta Lebda | Posted: 2021-04-25 | Views: 343

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 im. Generała Józefa Bema zostali nagrodzeni w prestiżowym Wojewódzkim Konkursie Literackim ,,Turniej Białych Piór”.

Jego patronką od kilku lat jest Ewa Gajowiecka- pomysłodawczyni konkursu. Turniej  po raz 40. został zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Poznaniu. Koordynatorem wydarzenia jest Katarzyna Redlińska. Konkurs odbył się pod  Patronatem Wielkopolskiego  Kuratora Oświaty. Celem zmagań młodych twórców z całej Wielkopolski jest przede wszystkim odkrywanie i rozwijanie twórczych  talentów literackich dzieci i młodzieży. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: proza i poezja. W każdej jest podział na grupy wiekowe: grupa młodsza klasy V- VI i grupa starsza klasy VII- VIII. Każdy uczestnik może przesłać do trzech utworów. W tym roku w literackich zmaganiach wzięło udział 221 uczniów z całego regionu. Jury w składzie : Maria Magdalena Pocgaj- wiceprezes Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, Emilia Gałczyńska- filolog polski, Andrzej Sikorski- poeta- przyznało 12 nagród w dziedzinie poezji i 12 nagród w dziedzinie prozy. Wśród tego znakomitego grona nagrodzonych  znalazło się czworo uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Ostrowie Wielkopolskim. W kategorii poezja III miejsce zajęła Magdalena Rataj – uczennica klasy VI b. W kategorii proza II miejsce zdobyła Klaudia Zaradna z klasy VIII b, wyróżnienie przypadło Amelii Walczak z klasy VIII b. Wyróżnienie w dziedzinie prozy otrzymał również Mieszko Stodolny z klasy VI a.  Turniej od 40. lat spotyka się z niesłabnącym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli i rodziców. Być laureatem tego konkursu, to zaszczyt i niebywałe wyróżnienie dla młodego człowieka. Przewodnicząca jury Maria Magdalena Pocgaj tak napisała o tegorocznym konkursie: ,,Przelewanie na papier własnych emocji i wzruszeń to dzielenie się swoim światem wewnętrznym, nie zawsze radosnym i szczęśliwym. Ale w ten sposób można uwrażliwić innych, sprawić, że odkryją w sobie zalążek dobra, dzięki któremu to, co pospolite, stanie się pięknym i wartościowym”. Wyobraźnia i pomysłowość dzieci i młodzieży są nieograniczone. To wielka radość móc odkrywać te pokłady młodzieńczej kreatywności. Gorące gratulacje dla Klaudii, Amelii, Mieszka i Magdy! Opiekunem zdolnej młodzieży jest polonistka Grażyna Krolek.