Wycieczka

Categories: | Author: Violetta Lebda | Posted: 2014-10-09 | Views: 978

Wizyta u Marii Dąbrowskiej

Sobotni ranek 27 września  2014 zapowiadał się ciekawie. Chętni uczniowie z klas piątych i szóstych w ramach zajęć koła historycznego wybrali się na wycieczkę do dworku  Marii Dąbrowskiej w Russowie.

M.Dąbrowska spędziła tam tylko dzieciństwo i młodość, ale do końca pozostała związana z Ziemią Kaliską. Uczniowie w pięknej  jesiennej aurze w obrębie parku  zwiedzili także mini-skansen, który tworzy sześć obiektów tradycyjnej kaliskiej architektury ludowej. Po krótkiejpodróży do Kalisza  młodzi turyści udali się do cerkwi pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła, która należy do dekanatu Łódź diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Proboszczem parafii jest Mirosław Antosiuk, jedyny duchowny prawosławny w Wielkopolsce Południowej. Mówił o różnicach i podobieństwach religii katolickiej i prawosławia. Wierni prawosławni, zwracając się do duchownych, używają określeń "batiuszka" lub "otiec" - wyjaśnił ks. Mirosław Antosiuk. Do Ostrowa uczniowie wrócili uśmiechnięci, zadowoleni i bogatsi w wiedzę o regionie. Wycieczka odbyła sie w ramach koła historycznego a realizowane były cele projektu "Autostopem po regionie i Ostrowie".

Galeria-zobacz