________________________________________________________________________________________________________________                                                                                                                                  

 

 

 

....................................................................................

VII WOJEWÓDZKI KONKURS FOTOGRAFICZNY- informacje

........................................................................         

 

                                                                 aktualne miejsce  sprzedaży mundurków na nowy rok szkolny

  

...................................................................................................................................................................................    

 

Informacja dla szkół - szczepienia

 

Kwestionariusz dla osoby niepełnoletniej

......................................................................................................................................................

 

 

 

26 października 2021   
 AKTUALNOŚCI
................................................................................................................................................................................

„Czyste powietrze = Twoje zdrowie”

Categories: | Author: Violetta Lebda | Posted: 2020-09-27 | Views: 174

 

23 września w Forum synagoga odbyła się konferencja pod hasłem „Walczmy ze smogiem”. 

 

 

 

 

 Spotkanie to było podsumowaniem projektu edukacyjnego „Czyste powietrze = Twoje zdrowie” realizowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 7, Szkoły Kwitnącej Myśli oraz dzieci z pracowni plastycznej Dzika Śliwka. 

Patronem projektu jest Stowarzyszenie „Czas dla dzieci”. Zadania realizowane były w ramach Konkursu Mikrodotacji Wielkopolska Wiara 2020 dofinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

 

Dużo mówi się na temat zanieczyszczenia powietrza smogiem, jednocześnie ciągle za mało, ponieważ problem ten cały czas istnieje i to wcale w niemałym stopniu. Trudno jest czasem wyjść do ogrodu, pójść popołudniu na spacer, ponieważ unoszący się dym z kominów utrudnia oddychanie, powoduje kaszel. Celem naszego projektu było zwiększenie świadomości mieszkańców naszego miasta na temat zagrożeń związanym ze smogiem, który jest w naszym mieście poważnym problemem. Nasze szkoły znajdują się w dzielnicy Zacharzew, w której zazwyczaj czujniki wskazują najwyższe zanieczyszczenie powietrza. 

 

W okresie zimowym zjawisko smogu intensyfikuje się przez zanieczyszczenia powstałe w domowych piecach. Wynika to z wykorzystywania niskiej jakości opału, niskosprawnych pieców i palenia śmieci. Śmieci domowe składają z bardzo wielu różnych substancji. Nie wolno ich spalać w piecu domowym. Do tego celu przystosowane są specjalistyczne nowoczesne spalarnie odpadów, 

w których warunki spalania są tak dobrane, że podczas spalania nie powstają żadne szkodliwe substancje. Natomiast w piecu domowych przy spalaniu w znacznie niższej temperaturze generujemy wiele szkodliwych substancji. Część ludzi o tym nie wie, część, bagatelizuje ten problem sądząc, że ich to nie dotyczy.

 

Chcielibyśmy przekazać jak największej grupie odbiorców wystarczająco dużo informacji dotyczących zanieczyszczenia środowiska i jego wpływu na nasze zdrowie. Smog oddziałuje na całe ciało. Powoduje choroby płuc i nowotwory. Zwłaszcza źle działa na słabszych – dzieci i starszych. Z powodu bardzo małych rozmiarów z łatwością wnikają do głębszych partii układu oddechowego, a także do układu krwionośnego. Niszczą układ odpornościowy. Powodują alergię, astmę, spada wydolność oddechowa, Mogą wywołać udary, zatory, czy zawał. Metale ciężkie gromadzą się w naszym organizmie i zostają na bardzo długi czas. Wdychając zanieczyszczone powietrze, wdychamy benzoalfapiren  - to tak jak wypalić około 2500 tysiąca papierosów rocznie nie paląc. 

Wpływ zanieczyszczeń za zdrowie człowieka jest znacznie poważniejszy niż na ogół sądzimy. Widzimy skutki i zastanawiamy się, jakie mogą być przyczyny, a zanieczyszczenie powietrza jest po prostu niewidoczne. 

Nie widzimy rzeczywistego wroga i jest to lekceważone. 

 

Podczas konferencji Kierownik Referatu Ochrony Środowiska, pani Malwina Jędrzejak, przedstawiła jakie działania podejmowane są przez władze Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w walce o czyste powietrze.

Chcemy, aby mieszkańcy zrozumieli, że mają wpływ na jakość powietrza oraz powinni aktywnie działać w celu jego poprawy, a wspólne i konsekwentnie prowadzone przez nas i władze, działania na rzecz poprawy jakości powietrza przełożą się na zmianę jakości życia w mieście.

Postępujmy nowocześnie, postępujmy zgodnie z wymaganiami środowiskowymi tak, byśmy żyli zdrowo. Zadbaj o to, czym oddychasz!!!!

 autor: Milena Janiak

Galeria - zobacz  Return
  Szukaj   

 

_____________________

Opieka stomatologiczna

--------------------------------------------

...

.......................................................

______________________

 

______________________

 

Zapisz dziecko
do szkoły

______________________

 

______________________

 

 Egzamin

ósmoklasisty

 

Arkusze pokazowe

______________________

 

 

______________________

 

 ______________________

 

Warto zobaczyć

 

 ______________________

 

 ______________________