AKTUALNOŚCI ................................................................................................................................................................................
Finał XXXV Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej
Categories: |
Author: Violetta Lebda |
Posted: 2019-04-01 |
Views: 669
Gimnazjum nr 2 im. ks Jana Twardowskiego w Słupsku od 35. lat jest organizatorem Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej.
W tym roku na konkurs wpłynęło 8695 zestawów wierszy, opowiadań i prób dramatycznych z 561 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W konkursie wzięła udział młodzież z całej Polski, Niemiec, Stanów zjednoczonych, Litwy i Ukrainy. Jury konkursu ogłaszając wyniki wyraziło następującą opinię: ,,Gratulujemy wszystkim uczestnikom (…) bogactwa ich świata wyobraźni, wrażliwości, sprawności językowej, tworzącej prawdziwe perełki literackie”. Teksty młodych artystów oceniało czternastoosobowa Komisja Jurorów, w skład której wchodzili profesorowie literaturoznawstwa, historycy literatury, poeci, dziennikarze, pisarze, redaktorzy czasopism, nauczyciele poloniści. Nagrody i wyróżnienia jury przyznaje w czterech kategoriach. Pośród tysięcy tekstów literackich oceniający dostrzegli dwa utwory, które zostały napisane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 im. Generała Józefa Bema z Ostrowa Wielkopolskiego. W kategorii klas I- IV szkół podstawowych wyróżnienie otrzymała Magdalena Rataj z klasy IV b za wiersz ,,Kotka Migotka”. W kategorii klas V- VI wyróżnienie zdobył Mateusz Gumienny z klasy VI b za wiersz ,,Moje stopy”. Oba teksty są oryginalne; mają zaskakujące zakończenia, są ujmujące w swojej prostocie. Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się 27 maja w sali Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku. Sukces uczniów z Siódemki jest dowodem na to, że wszędzie można znaleźć ukryte talenty. Objawiają się one w literaturze, muzyce, sporcie, tańcu. Młodzież ostrowska posiada ogromny potencjał, czasami wystarczy się uważniej rozejrzeć, aby go dostrzec. Opiekunem polonistą wyróżnionych uczniów w międzynarodowym konkursie jest Grażyna Krolek.
autor: Grażyna Krolek
Galeria - zobacz
Return
|