AKTUALNOŚCI ................................................................................................................................................................................
Uroczysty Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 7
Categories: |
Author: Violetta Lebda |
Posted: 2023-10-13 |
Views: 241
13 października w Szkole Podstawowej nr 7 im. Gen. Józefa Bema odbyła się akademia, która upamiętniała trzy ważne wydarzenia: święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty, 250 rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej i wspólne Narodowe Czytanie dzieła Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem”.
Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły Urszula Twardowska, która w swoim wystąpieniu odniosła się do słów Elizy Orzeszkowej: ,,Szacunek oddany klasie nauczycielskiej jest miarą oświaty narodu, bo im więcej naród jest oświecony, tym wyżej ceni tych, którzy mu światło przynoszą”. Następnie uczniowie przedstawili historię Komisji nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mającą, którą powołał do życia król Stanisław August Poniatowski. Kolejnym punktem spotkania było wspólne Narodowe Czytanie, które w tym roku poświęcone jest epopei nadniemeńskiej Elizy Orzeszkowej. Ten punkt programu rozpoczęło wystąpienie uczennicy, która wcieliła się w postać pisarki i opowiedziała o ważnych z jej życia wydarzeniach. Ciekawostką dla wielu na pewno był fakt, iż powieść ,,Nad Niemnem” w 1904 roku była nominowana do Literackiej Nagrody Nobla. W końcu nadszedł moment, kiedy rozpoczęło się wspólne Narodowe Czytanie. Uczniowie mieli okazję zobaczyć dyrekcję szkoły, nauczycieli, przedstawicieli organów nadzorujących szkołę, pracowników administracji i obsługi i uczniów w całkiem odmiennej roli. Oto z wiankami na głowach, w pięknych ludowych strojach, dostojnie zaczęli pojawiać się na scenie kolejni czytający. Młodzież zebrana w hali sportowej w skupieniu słuchała kolejnych fragmentów książki Elizy Orzeszkowej, które czytali: Urszula Twardowska- dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7, Krzysztof Jurek- wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatury w Kaliszu, Marek Kucharski, Edyta Pazdan, Leszek Wikariak, Maciej Bierła, Olga Kowalczyk, Helena Popiel, Agnieszka Kląskała, Oliwia Szlachta, Izabela Cichowska, Hanna Tomalak, Tobiasz Adamkiewicz, Aneta Bejma- Wachowska- przedstawicielka Rady Rodziców, Anna Woźnica- inspektor p.o. zastępcy dyrektora Kancelarii Prezydenta Miasta, Katarzyna Wencławiak, Grażyna Krolek, Jarosław Balcar- dyrektor Biblioteki Miejskiej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Uczniowie brawami nagradzali wszystkich czytających. Cisza panująca w trakcie Narodowego Czytania była dowodem, że dla młodzieży taka forma przeżywania Święta Edukacji była ciekawa i niecodzienna. Atrakcją była oprawa muzyczna, w której wykorzystano muzykę Andrzeja Kurylewicza, a na żywo wystąpiła utalentowana młoda skrzypaczka Hanna Wojtkowiak. Podziękowania wszystkim występującym wręczyła wicedyrektor szkoły Bogna Roszyk. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 7 w sposób oryginalny i godny uczciła trzy ważne dla Polaków wydarzenia. Na koniec uroczystości młodzież złożyła życzenia swoim nauczycielom. Akademia została przygotowana przez zespół nauczycieli SP 7.
Galeria - zobacz
Return
|