Stypendium szkolne przyznawane jest na wniosek: rodziców (opiekunów prawnych) niepełnoletniego ucznia, pełnoletniego ucznia, dyrektora szkoły lub z urzędu.
Wnioski o przyznanie stypendium będzie można składać w dniach od 1 do 15 września 2015 r., a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych – w dniach od 1 do 15 października 2015 r.
Wnioski składa się w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski (SP nr 1, SP nr 4, SP nr 5, SP nr 6, SP nr 7, SP nr 9, SP nr 11 i SP nr 13 oraz Gimnazjum nr 1, nr 3 i nr 4). W przypadku pozostałych szkół – w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
Warunki ubiegania się o przyznanie stypendium szkolnego dla ucznia:
- faktyczne zamieszkanie na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski,
- trudna sytuacja materialna wynikająca z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Zgodnie z § 1 pkt 1 lit. b Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2015 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z dnia 29 lipca 2015 r.) wchodzącego w życie z dniem 1 października 2015 r. miesięczny dochód na 1 osobę w rodzinie nie może przekroczyć kwoty 514,00 zł netto.
Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu – z miesiąca, w którym wniosek został złożony.
Zmiany ujęte w nowym regulaminie dotyczą również wymogu przedstawienia w wymaganym terminie – przed wydaniem decyzji administracyjnej – oryginałów rachunków, faktur lub paragonów dotyczących kosztów zakupów lub opłat, o których dofinansowanie ubiega się uczeń. Wspomniane koszty mogą dotyczyć m.in.:
- udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania,
- zakupu przyborów i pomocy szkolnych, tornistrów, stroju na zajęcia wychowania fizycznego oraz innego wyposażenia wymaganego przez szkołę,
- zakupu podręczników, lektur szkolnych, encyklopedii, słowników, programów komputerowych,
- opłat za udział w wycieczkach szkolnych, wyjściach (wyjazdach) do kin, teatrów lub innych imprezach organizowanych przez szkołę,
- opłat za udział w zajęciach nauki języków obcych lub innych zajęciach edukacyjnych,
- w przypadku uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - wydatków związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania.
Stypendium szkolne może być również przyznane w formie świadczenia pieniężnego, jeżeli organ przyznający stypendium uzna, że udzielenie stypendium w innych formach nie jest możliwe lub nie jest celowe.
Pliki do pobrania:
- regulamin przyznawania pomocy materialnej o charakterze socjalnym - zobacz
- wzór wniosku o przyznanie stypendium szkolnego - zobacz
- wzór oświadczenia o przyznanie stypendium szkolnego - zobacz